Môj pohlad na Dr. Tisu

Autor: Martin Marko | 23.3.2011 o 10:17 | (upravené 23.3.2011 o 10:36) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  80x

Niekomu vadí, že zle vypadá a niekomu, že nie je športový typ. Ja si sem tam pripadám, ako niektorí filozofii, ktorí premýšľali nad rôznymi vecami, ktoré ostatní ľudia nechápali a tým boli nepochopiteľný. Mojim najväčším problémom je zrejme moja výchova a okruh ľudí, v ktorom som sa od malička zdržiaval. Týmto okruhom boli väčšinou Tisovci, ktorí vždy bývali revoluční. Nedívali sa na to, čo tvrdili rôzni ľudia a hlavne tí, ktorí sa opierali o fakta, ktoré boli produkované a propagované za komunistického režimu.

A preto veľa informácií, ktoré sú v dnešnom svete podávané sú trocha odlišne od reality. Neviem, či sú si ľudia vedomí, aká bola cenzúra počas komunizmu na Slovensku, a že akákoľvek pravda o prvom slovenskom štáte bola považovaná za protištátnu (protikomunistickú) a fašistickú.

Keď sa v r. 1989 konala revolúcia proti komunistickému režimu, myslel som si, že sa s tým skončí aj cenzúra, ktorá ovplyvnila veľa myšlienok ľudí, ktorí chceli povedať pravdu, ale báli sa prenasledovania. Ale nič sa nezmenilo, a preto tí, ktorí sa dnes snažia o pravdu sú považovaní za bláznov a rasistov - nacistov.
Ja som sa nikdy za rasistu a nacistu nepovažoval a ani nepovažujem. Vždy som sa snažil dívať na niektoré veci s nadhľadom.  A preto ma trápi jedná vec a to, že ako mladí človek sa prizerám na minulosť iným okom. Toto vnímanie minulosti som vnímal už ako žiak základnej a neskôr strednej školy a vždy ma prekvapoval učebný výstup, ktorý som mal z dejepisu a literatúry. A preto mi príde, že dejiny Slovenska a Slovákov sú zobrazované inak, než podľa mňa boli – sú skreslené v učebných osnovách.

Neviem vysloviť dôvod a podstatu môjho negatívneho myslenia a uvažovania v tejto oblasti dejín. Dejiny ma vždy zaujímali, ale nie natoľko aby som ich do podrobná študoval. A hoci sa snažím prijímať druhu stranu, vždy ma vlastný rozum tlačí k inej strane a to k tej, že prvý Slovenský štát hoci bol považovaní za fašistický štát, ale aký výber mal v tom období? Nik sa neprizerá na to iným okom a pritom by som očakával, že ľudia, ktorí sú vzdelaní, tak sa budú pozerať na danú problematiku iným okom.

Keď si pozrieme dejiny Slovenska a Slovákov, tak si všimneme, že slovenský národ bol vždy potlačovaní a odnárodňovaní. Či to bolo 1000 ročná maďarizácia, znásilňovanie a rabovanie slovenského národa. Alebo to bol czechizmus tvrdo presadzovaní, ako potreba vytvoriť jeden národ a jeden jazyk a to československý národ a český jazyk. Slovenský národ vďaka Samovi, Cyrilovi a Metodovi, Bernolákovcom a Štúrovcom bol oveľa uvedomelejší a pevnejší než pred tým a je teraz.

Slovenský národ sa snažil o osamostatnenie, o autonómiu Slovenska. Nebola to myšlienka a nápad malej skupiny ľudí. Ľudia, ktorí túto myšlienku zastávali mali pre ňu opodstatnenie, lebo boli z oblasti Slovenska, kde vnímali tlak czechizmu ako proti tlak proti slovenskému národu. Slovenský národ chcel mať svoj štát, čo aj Beneš sľuboval, že raz sa slovenský národ bude mať znova svoj štát.

Udalosti, ktoré sa začali odohrávať v Európe napomohli k tomu, aby sa daná problematika začala riešiť ihneď. A to preto, lebo Hitler mal záujem obsadiť Čechy a Moravu, a pre Slovensko nebolo miesta v jeho pláne. Bolo mu jedno, čo sa stane s týmto štátom Slovákov. Či si rozdelí Slovensko Poľsko alebo Maďarsko. Lebo išlo mu hlavne o vyhubenie židov a rozmach ríše.
Neutrálnym myslením môžem skonštatovať, že keby nebol Tiso a nebol presvedčení rôznymi diplomatmi, aby prebral vládu Sidora, ktorý sa stal nesympatizantom Hitlerovho plánu. Keby Dr. Tiso danú ponuku odmietol udalosti na Slovensku by nabrali na úplne inej hladine.

A to:

1. Čechy a Morava by boli obsadené nemeckým vojskom a vláda Sidora na Slovensku by bola zosadená a Slovenský štát by bol rozdelení medzi Poľsko, Maďarsko a Nemeckú ríšu. To by znamenalo pre Slovensko a Slovákov úplne iný obraz udalosti, než aký sa udial v skutočnosti na Slovensku. Neviem teraz presne koľko židov bolo deportovaných do koncentračných táborov. Ale je treba si uvedomiť, že koľko ich žilo na Slovensku a koľko ich bolo deportovaných. Keby Slovensko bolo rozdelené medzi štáty tak by sa určite stalo to, že by všetci židia boli chytaní a prenasledovaní oveľa tvrdšie, než tomu bolo tak za Tisovej vlády.

2. Keby Tiso odmietol prevziať vládu a miesto Sidora by bol dosadení iný politik, ako napr. Tuka alebo Mácha. Ufff, boli ma predstava, predstaviť si len domnienku čo by sa stalo na Slovensku. Oveľa silnejšia deportácia židov a oveľa skoršia, než bola na Slovensku začatá za Tisovej vlády. Veď Tuka sa aj pokúšal o zosadenie Tisu z vlády, lebo videl v ňom nepriateľa fašizmu.
Wiki: „Koncom roka 1940 pripravoval Tuka odstránenie Tisa z politického života jeho menovaním za biskupa. Prezidentom sa mal stať Tuka, predsedom vlády umiernený Sidor (pre upokojenie Svätej stolice a umiernenej časti poslancov Snemu), isté zmeny sa mali udiať aj vo vláde. V januári 1941 Tisovo krídlo využilo spravodajskú hru čs. odboja a obvinilo Tuku z príprav prevratu.“

Dr. Tiso je spochybňovaní v tom, že nevedel samotný zámer Hitlerovej deportácie židov a aj samotné svedectvo jeho osobného tajomníka o tom, že keď sa vrátil Tiso z koncentračných táborov, že to už nebol Dr. Tiso, ale zničená osobnosť Slovenskej politiky, ktorá podľahla a uverila klamstvám. Mám doma knihu od Dr. Murína, ale ešte som ju nemal čas prečítať, a preto sa k tejto veci nebudem vyjadrovať.
Keď sa zaoberám otázkou Tisa a jeho vlády je jasné, že nemôžeme ospravedlňovať ich činy, ale zatiaľ málo ľudí sa pozrelo na to, akým spôsobom Tiso vládol. Tisa obvinili za to, že rozbil ČSR a že bol podporovateľom fašistického štátu a že dal deportovať židov do koncentračného tábora. Sú to ťažké obvinenia, pri ktorých by som aj ja povedal Áno, obesiť ho!

Ale po tom čo som prečítal nejaké publikácie musím zastávať stanovisko, že Tiso od začiatku bol proti rozdeleniu Československá. Nepáčila sa mu ta myšlienka, lebo vedel, ako si Maďari a Poliaci brúsia nože a preto Sidora povolal, aby sa zabýval otázkou diplomacie s Poľskom a Tuku s otázkou Maďarska.  Nátlak Nemeckej ríše tlačil vládu k tomu, aby vyhlásila Slovensko štátom. Tiso na prvom stretnutí s Hitlerom dostal ultimátum, že ak sa nerozhodnú bude ich Slovenský štát rozdelení medzi Poľsko a Maďarsko. Tiso sa zachoval vlastenecky a národne, lebo chcel zachrániť slovenský národ.

To, že bol proti akémukoľvek Hitlerovmu plánu dal najavo na druhom stretnutí s Hitlerom  18. marca 1939 kedy sa Tiso postavil a odišiel od jednania s Hitlerom a Hitlerovi spoločnici tŕpli strachom ako zareaguje Hitler po tomto bezočivom rozhodnutí Dr. Tisu. Tiso nechcel podstúpiť na podmienky Hitlera v ktorých Hitler chcel tajne okupovať nemeckým vojskom územie Slovenského štátu. Nakoniec to skončilo tak, že Hitler zastavil Tisa a uprosil ho, aby sa dohodli z čoho vyšla „Ochranná zmluva“.

Ďalší odpor Tisu voči Hitlerovi nastal v čase, keď slovenská vláda dostala nariadenie, v ktorom mala začať riešiť židovskú otázku podľa nariadení Hitlera. Vtedy zaúradoval Mácha, ktorý cez Nemeckého vyslanca H. Bernarda hlásil do Berlína, ako Tiso ignoruje a odmieta riešiť židovskú otázku.
Tieto fakta si môže každý nájsť u historikov, ktorí nie sú proti Tisovi zaujatí a nevychádzajú z publikácií, ktoré boli za komunistického režimu propagované. Lebo komunistický režim bol zásadne proti očisteniu Tisovho mena.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?