Dr. Tiso a židovská otázka

Autor: Martin Marko | 23.3.2011 o 10:24 | (upravené 23.3.2011 o 10:36) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  130x

Je potrebné si uvedomiť, že TISO postupoval podľa Hlinkovho plánu a v Hlinkovom pláne nebolo nič o židovskej otázke. Taktiež je potrebne si uvedomiť, že Hlinku uznalo mnoho židov, ako bojovníka za národ a najmä židia v Ružomberku.

Ako som už spomínal, v prípade Tisu. Tiso nemal záujem riešiť židovskú otázku vysťahovania, lebo to bolo proti kresťanským mravom. Je potrebne si ujasniť jednú a podstatnú vec, že Tiso povedal NIE, ale Tiso bol iba prezident SR, v prípade vlády panáčik, ktorý nič neurobí, keď sa vláda dohodne.
A teraz k tomu začiatku. Keď prof. Tuka videl, že s Tisom nie je posunu snažil sa tlačiť cez nemeckých diplomatov na Hitlera, aby s tým niečo robil. Nakoniec sa stalo to, čo Tiso určite nechcel a ani nepredpokladal.1. 28. Júl 1940 - Hitler si pozval Dr. Tisu do Salzburgu, kde mu nanútil odvolať F. Ďurčanského (min. zahraničia a vnútra) a miesto neho vymenovať prof. V. Tuku (min. zahraničných veci) a A. Machu (min. vnútra). Tým pádom by sa zoslabila umiernená strana okolo Dr. Tisu a posilnila pronemecka fašistická strana okolo prof. Tuku.

2. Nakoľko Dr. Tiso nechcel pristúpiť na dohodu o deportácií židov pripravoval gardista K. Murgaš v spolupráci s nemeckým vyslancom a nemeckou tajnou službou spiknutie, ktorým by donútilo Dr. Tisa odstúpiť a zvoliť za prezidenta prof. Tuku.

3. Veľmi dôležitý fakt, ktorým Dr. Tiso ako prezident 1. SR stratil nejaké práva a to: Snem SR prijal 3. Septembra 1940 zákon č. 210. Týmto zákonom snem obmedzil svoju kompetentnosť a taktiež kompetentnosť samotného prezidenta, pričom sa posilnila pozícia vlády. V tomto zákone sa jednalo o nútený prevod židovského majetku a odstránenie židov z verejného života, či už z podnikov alebo zo škôl (stredných a vyšších). K tomuto zriadila vláda Ústredný hospodársky úrad, ktorý sa mal o všetko postarať.

4. prof. Tuka (ako predseda vlády) podpísal pakt troch mocností. Tu je tiež potrebné poukázať, že Dr. Tiso nemal, ako zakročiť, keďže Tuka utekal do Berlína, kde daný pakt podpísal bez úplného vedomia vlády a prezidenta.

5. prof. Tuka sa snažil o vysvietenie Dr. Tisu za biskupa, čim by ho formálne vyhnal z prezidentského kresla.

6. Nemecký vyslanec H.E.Ludin vyvíjal nátlak na Dr. Tisu, aby sa nevzpieral posilneniu moci prof. Tuku. A Dr. Tiso tak ako Hitlerovi, tak aj Ludinovi reagoval svojsky: „ Obmedzenie môjho vplyvu by sa mi stalo neznesiteľným v tom okamihu, keby som sa musel bezmocne prizerať takému vývinu, za aký nemôžem vo svojom svedomí zodpovedať pred slovenským národom.“

7. 9. september 1941 Vláda SR vydala nariadenie č. 198/1941 Slov. zák., ktoré bolo kópiou nemeckým protižidovským zákonom a v SR sa jednalo o postavenie židov – Židovský kodex. Prezident dostal právo udelovať milosť židom, čo sa aj veľa krát stalo. Podľa historických dokumentov je známe, že Dr. Tiso udelil veľa krát milosť nielen židom, ale aj slovenským partizánom a pomocníkom židov.

8. To, že Dr. Tisu už v Nemecku nemohli vystáť sa prejavilo začiatkom novembra, kedy nik, okrem nemeckého vojenského velenia nevedel, že Dr. Tiso má v pláne ísť na Ukrajinský front a poďakovať slovenským vojakom za hrdinský boj. Tu sa aj podľa tvrdení ruskej rozviedky pokúsila nemecká tajna služba odstrániť Dr. Tisu, tak že nastrojila v kláštore Pečerskaja Lavra časovanú bombu. Tisa zachránilo zmena načasovania programu. Pri odchode Dr. Tisa z kláštora bomba vybuchla. Nemecká vojenská polícia, aby zakamuflovala tento čin, zastrelila neznáme tri osoby a označila ich, ako vrahov, avšak na nátlak Dr. Tisa nevedela identifikovať tela, nakoľko nemali u seba žiadnu identifikáciu.

9. To, že Hlinková mládež zjavne išla iným smerom, než Andrej Hlinka zamýšľal bola jasná. Mons. Giuseppe Burzio na jubilejnom zraze Ústredia slovenského katolíckeho študentstva v Nitre povedal: „Od srdca k srdcu hovorím: Žičia vám z tej úprimnej duše, aby ste išli nekompromisne za tou ideou, ktorá vás volala ako PRVÁ do Žiliny 15. Augusta 1921: za katolicizmus a nacionalizmus, naša drahá mládež slovenská. K tomu vám všemohúci Pán Boh pomáhaj“. Treba si uvedomiť, že daný rok pre Hlinkovú mládež znamenal katolicizmus a nacionalizmus, nie ten nacionalizmus, ktorý sa budoval v Nemecku a s ktorým je spojený aj fašizmus.

10. V roku 1942 Nemecko ponúklo ďalšie pracovné možnosti pre Slovákov, ktoré boli vládou odmietnuté. Dr. I. Koso navrhol ponúknuť židov, na čo Nemecko súhlasilo a min. predseda prof. Tuka v spolupráci s min. vnútra A. Máchom začali s prípravami na deportáciu židov. Slovenská vláda odsúhlasila dohodu s Nemeckom a dohodli sa, že slovenskí Židia budú uvedený do pracovných táborov v Poľsku, za čo musí Slovenská vláda zaplatiť 500 mariek za osobu, nakoľko Nemecká vláda tvrdila, že Židia nevedia pracovať a je potrebné ich preškoliť a aj usídliť.
Dr. Tiso v tom nemal iné možnosti, nakoľko to vláda schválila a práva podstata deportácie Židov nebola nijak vysvetlená. Dr. Tiso iba požiadal, aby v daných pracovných táboroch slovenskí Židia bývali pospolu a mali svoj kostol a kňazov.

11. Po stretnutí Dr. Tisa s rabínom Armínom Fiederom je známe, že Dr. Tiso sa oveľa viac snažil o udeľovanie milosti pre slovenských židov, aj keď daný transport nemohol ako zastaviť, keďže sa na ňom podielalo rozhodnutie vlády. A prezident v tom čase mal zviazané ruky snerom SR z Septembra 1940 a vládou SR.

12. Všetky deportácie slovenských židov plánoval prof. Tuka s A. Máchom. A preto odcudzovať Dr. Tisu za deportácie židov je podľa protiprávne a komunistické (cenzurované)!
Ak bol niekto zodpovedný za masovú deportáciu židov zo Slovenska, tak jedine prof. Tuka a A. Mácha, ktorý sa veľa krát snažili o zosadenie prezidenta Dr. Tisu, aby tak urýchlili deportáciu židov. A preto nerozumiem, prečo taká osoba, ako Dr. Jozef Tiso nedostane medailu za to, že navzdory nátlaku silného tlaku Hitlera a slovenskej vlády vzpieral sa k vysídleniu slovenských židov. A keď nastala samotná deportácia svojim ústavným právom sa snažil zachrániť každého slovenského žida. Do dnes žije ešte veľa židov a potomkov židov, ktorý dostali od Dr. Jozefa Tisu milosť a veľmi malinka časť z nich, až mizivá sa vyjadruje k Dr. Tisovi, ako kňazovi, ktorý nemal nič spoločné s deportáciou a k osobe, ktorá spomalila a oneskorila celú časť s deportáciou židov. Môžeme sa navzájom pýtať, že kde sú 100vky tých slovenských židov, ktorý dostali milosť a prečo nepovedia, ako to všetko bolo a nevyčistia meno Dr. Tisa? Že by v tom bol zakorenený samotný sionizmus, ktorý im v tom bráni?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?